Sapnis par māju

Nu, tad laižam vaļā ar pirmo ieraksto mūsu ģimenes blogā par to, kā nonācām līdz domai par māju un kā notiek šīs domas realizēšana.

Kamēr bijām tikai divi, doma par māju, pat sapņos nerādījās, bet, kad parādījā bērni, tad sākām aizdomāties par vidi sev apkārt, par nepiekakātu mauriņu un laisku brīvdienu pavadīšānu savā pagalmā ar darbošanos ap māju.

Ilgi domājām, kur tad būs šī labā vide, kuru tik ļoti meklējām. Bija skaidrs, ka tai jābūt mērenā attālumā no Rīgas, lai braukāšana nav nogurdinoša, kā arī jābūt sabiedriskajam transportam, lai mūsu vecāki var no Rīgas paši atbraukt. Mārupe?! Nu, kaut kas man nepatika, kaut sieva ļoti uzstāja, un arī zemes gabalu cenas salīdzinoši lielas. Protams, var gaidīt arī kādu zemes pleķi, kas parādās izsoļu sarakstos, bet tā jau laimes spēle. Tā nu vienu dienu sieva saka, lai aizbraucam uz Ikšķili, kur viņas skolas dienu draudzene izaugusi un joprojām dzīvo. Pats biju skeptisks, jo Ikšķili biju pazinis tikai redzot zīmi, braucot pa šoseju uz Ogri. Un biju makten pārsteigts, kad nobraucām līdz Daugavai – reljefs un sakārtotība. Neviena salauzta soliņa un nesaprotamo, ar flakoniņu uzpūsto, ķeburu. Svarīga mums arī ir latviskā vide, kura, man par lielu izbrīnu, Ikšķilē ir pietiekamā pārspēkā. Izlemts – pērkam zemi šeit!

Tā nu vairākas reizes dienā ņemos pa ss.lv, pa Latvijas Vēstnesi. Skatām arī banku meitas uzņēmumu piedāvājumus un apmeklējot vairākas mājas, sapratām, ka tiek slēpti defekti un plānošanas nepilnības. Piemēram, vienai mājai tecējis jumts, sapuvušas konstrukcijas un aizsalusi apkures sistēma, saplēšot trubas. Otrai mājai smagas problēmas ar ventilāciju. Trešajai, kura ir par pieņemamu cenu, izrādās, uz zemes ir servitūta ceļš un tādā attālumā no mājas, ka pēc pāšvaldības apbūves noteikumiem nemaz nav iespējams nodot ekspluatācijā māju. Tātad skaidrs, nav ko riskēt ar nezināmo un slēpto, jāsāk plānot savas mājas celtniecība. Par to nākamajā rakstā…


8 thoughts on “Sapnis par māju

 1. Kurā Ikšķiles galā Tev ir zemes gabals? Nav jau nemaz viss tik rožaini tai Ikšķilē, pats tur dzīvoju nu jau gadus padsmit iksķiles vecajā daļā (un tā laikam ir tā problema), tas ir starp šoseju un upi.. lēnām taisos prom. Žēl tikai, ka lēnām. Ilgi meklēju (4 gadus), bet atradu vietu laukos (GNP), kur nebūs 100 un viens sadzīves atkritumu un zaļo lapu dedzinātājs uz 1ha. Kā arī simtiem māju bez centralizētas kanalizācijas. Tikai nesen radās iespēja pieslēgties centrālajam ūdenim, lai nebūtu sūdūdens jādzer, bet nu dzeramo pagaidām pērkam veikalā. Vēl jau ir skola, nu par to droši vien katram ir viedoklis. Mans, ka varēja būt labāk. Tagad jau mazajās klasēs tik daudz bērnu, ka nav vietas.. bērnudārzā tas pats. Citiem vārdiem no klusa ciemata ir izaugusi kroplīga (liel)pilsēta, bet gan jau ir vel sliktākas vietas 🙂

  Like

 2. Marek, tagad sāksim strīdu, kura sieva smukāka un kurš auto ātrāks? 🙂 No Pierīgas ciematiem, mūsuprāt, Ikšķile ir visdraudzīgākā vide ģimenei ar bērniem. Par skolu nevajag strīdēties, bet aplūkot pašnovērtējumu, kurā ir eksāmenu rādītāji. Diži neatšķiras no Rīgas centra skolām.

  Like

 3. Interesē kā apmeklējot mājas konstatēji tos visus defektus? Brauci kopā ar kādu būvnieku vai pats skatījies? Un cik detalizēti pētīji?
  Šobrīd tāda pati dilemma pirkt jau gatavu vai pašiem būvēt.

  Like

  1. JP, iesaku sākt ar vizīti pie paša uzņēmuma un ja pārliecina, tad sākt ievākt informāciju un pieredzi no jau reālām ģimenēm. Tikai daži iemesli, kas mūs pārliecināja: Omatalo ir lielākie ražotāji Somijā, un šķiet, ka Skandināvijā. Ap 500 mājām Latvijā. Labās atsauksmes no jau dzīvojošiem cilvēkiem. Energoefektivitātes reālie rādītāji (apkures izmaksas). Nu jau esam tik tuvu, ka mēneša laikā jāsākas būvniecībai un līdz šim viss bez aizķeršanās ar dokumentāciju.
   Defektus nevajag konstatēt apmeklējot jau gatavas mājas, bet tas jādara būvējot – spiediena tests un termo kamera. Palasi līdzīgajos blogos, kuri to jau veikuši.

   Like

 4. Es biju domājis ne tik daudz esošo māju, bet tās jau gatavās no ss.lv, ko apmeklēji ar domu pirkt, bet kur bija visi tie defekti.

  Like

  1. Sapratu. Visas mājas Ikšķilē, kuras simpatizēja, tirgoja bankas un tieši sagadījās, ka tajās strādā arī paziņas. Tā arī dabūjām zināt no banku speciālistiem par slēptajiem defektiem. Ja būtu nonākuši jau līdz pirkšanai, tad izmantotu mājas auditu – speciālista atzinumu, kompleksu pasākumu virkni mājas kvalitātes novērtēšanai.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s