Ko un no kā?

Ideja par mājas būvēšanu ir forši, bet tas ir līdzīgi, kā pamatskolā pirmajā ķīmijas stundā – nu tik būšu ķīmiķis.. līdz pirmajiem vienādojumiem. Saproti, ka neko nesaproti un jo vairāk domā, jo vairāk nezināmo. Bet zināju vienu – negribu klasisku čakaru n-to gadu garumā un ilgstošu dzīvošanu būvbedrē, tāpēc jāņem viena vai dažas kompānijas, kuras tad izdarīs visus darbus, nevis brigādes no ss.lv. Pietika jau ar sievas stāstu, kā viņa menedžēja dzīvokļa remontu – par pazudušajiem celtniekiem un, protams, iepriekšējā meistara nekam nederīgo darbu.

Tā nu viens draugs ieteica aizsoļot līdz Somu Mājai un aprunāties. Arī citā blogā lasīju tieši par šīs kompānijas piedāvāto māju un patika būvniecības gaita. Pēc sarunas ar SM pārsteidza iespēja pārveidot piedāvāto projektu – ne tikai iekšsienu izvietojumu, bet pat ārsienas pabīdīšanu. Tā nu pēc vairākām tikšanās reizēm nonācām pie sev vēlamā mājas plānojuma un provizoriskās tāmes, ar kuru tad varējām doties ekspedīcijā pa bankām pēc hipotekārā kredīta piedāvājumiem.

Un viss ar finansēšanu izrādījās nemaz tik saulaini, kā bijām iedomājušies. Izrādās, ka dažas bankas koka un koka karkasa mājas finansē tikai ~60% no kopējās tāmes un tas, ka zemi jau bijā paši par saviem līdzekļiem iegādājušies, lielu lomu nespēlēja. Zemi vispār praktski nefinansē. Labi, plinti nemetam krūmos un soļos marš uz nākamo banku (DNB). Te man skaidri un gaiši pasaka, ka pabalstus neskaita par ienākumiem. Un tas nekas, ka sieva ir bērna kopšanas atvaļinājumā un ar saglabātām darba attiecībām. Pabalsts esot pabalsts 🙂 Sajutos kā mazturīgs un vēl idiots. Citadelē pietika ar telefonsarunu, kur dāma ar nelielu latgaļu akcentu stāstīja, ka finansējumu izsniedz tikai tad, kad māja jau nodota ekspluatācijā. HALLO!!! Kā pēdējo bijām atstājuši banku, kurai logotips ir oranžā krāsā un kā par brīnumu viņi pazina Somu Māju piedāvājumu un finansēja mums vēlamo apjomu. Viss mūs apmierināja līdz pat bankas % likmei.

Tad sekoja neliels stress par nākotnes vērtējumu, kuru viena kompānija novērtēja nepietiekoši, bet otra adekvāti. Sanāca vienus pāris simtus EUR lieki pārmaksāt, bet rezultāts tomēr mums vēlams. Kāpēc vajadzīgs nākotnes vērtējums? Lai banka zina, cik būs vērts īpašums pēc pabeigšanas un, cik tad naudiņu aizdot. Vērtētājam jāiesniedz informācija par zemesgabalu un komunikācijām, plānotās mājas būvniecības tāme un skices.

Atgriežoties, kāpēc izvēlējāmies tieši Somu Māju, kuri pārstāv un pārdod Somijā ražotus karkasus? Tāpēc, ka SM Latvijā jau ap 500 mājām uzbūvējuši, patika karkasa ražošanas tehnoloģija, un galēji pārliecināja vizīte Somu Māja ciematā Pipari. Arī atsauksmes no SM mājās dzīvojošajiem bija ļoti pozitīvas. Patika viss. Protams, kamēr izskatījām SM piedāvājumu, pētīju arī iespējas būvēt no vieglbetona, bet te nestāstīšu, kāpēc beigās svaru kauss nosvērās Somijā ražota koka karkasa pusē. Un tieši Somijā, OMATALO rūpnīcā, nevis kādā vietējā. Nav vienas labākās tehnoloģijas, tāpēc nav jēgas salīdzināt.

Kad jau bijām ar Somu Māju parakstījuši līgumu un atrunājuši mājas skices, radās ideja par slīpajiem griestiem dzīvojamajā zonā.Par minimālām naudām  SM arī veica vajadzīgās izmaiņas, lai maksimālais griestu augstums mums būtu 3,5m.

Mājas šķērsgriezuma skice ar dzīvojamās zonas griestu slīpumu. Guļamistabās un tehniskajās telpās paredzēti 2,6m griesti.

Rusins_griezums_slipie_griesti


3 thoughts on “Ko un no kā?

 1. Sveiks.
  Prieks par kārtējo blogu par savu māju un novēlu izturību rakstīt līdz pat brīdim kad ievāksies un kādu laiku padzīvosi.
  No manas puses ieteikums – labāk tomēr raksti tos plusus un mīnusus kāpēc tomēr beigās par labu karkasam nevis vieglbetonam, jo tieši tas ir tas būtiskākais – kāpēc viens vai otrs materiāls un kādi apsvērumi par labu vienu vai otram. šādi palīdzēsi daudziem šajā grūtajā izvēlē no kā tad būvēt.

  Like

  1. Sveiks!
   Un paldies par laba vēlējumiem. Šī bloga jēga dalīties ar citiem par savu pieredzi mājas celtniecībā, jo pašam ļoti daudz skaidrības ieviesa tieši līdzīgie. Atbildot uz jautājumu, kāpēc tieši koka karkass – centīšos kādu rakstu sacerēt ar savu prātojumu par izvēli.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s